Praktyczne rady‎ > ‎

Palmy - wskazówki dotyczące pielęgnacji

Palmy to reprezentacyjne rośliny naszych salonów i jedne z najpiękniejszych doniczkowych ulubieńców.Jeżeli tylko będziemy o nie dbali i uwzględnimy ich podstawowe potrzeby będą dobrze rosnąć nawet w kuchni czy też łazience.
Podłoże:
Stosujemy specjalną ziemię do palm, dostępną w sklepach ogrodniczych. Jeżeli jednak przygotowujemy podłoże we własnym zakresie pamiętajmy, żeby miało one odczyn kwaśny (ph w granicach 5,0-6,2)
Światło:
Palmy preferują światło rozproszone, poza palmą daktylową i kokosową, które lubią pełne słońce. Wyjątkiem jest karłatka rosnąca dobrze tak w cieniu jak i w słońcu.
Temperatura:
Latem palmy uprawiamy w pomieszczeniach, niemniej wszystkie ( z wyjątkiem kencji) świetnie czują się wystawione na balkon lub taras. Zimą uprawia się je w pomieszczeniach z temperaturą nie spadającą poniżej 10 stopni C. Wyjątkiem jest kencja i palma koralowa , którym należy zapewnić minimum 15 stopniC, oraz palma daktylowa , gdzie młode rośliny powinny zimować w temperaturze 8-10 stopni C, a dorosłe egzemplarze w temperaturze nie niższej niż 4 stopnie C.
Zasilanie:
Stosujemy nawozy wieloskładnikowe co dwa tygodnie od połowy marca do połowy października.
Podlewanie:
W lecie podlewamy palmy obficie w zimie zdecydowanie ograniczamy, zachowując jednak, lekko wilgotne podłoże. Używamy wody bez wapnia i chloru. Jeżeli zmuszeni jesteśmy do korzystania z wody chlorowanej należy ją przegotować.
Zraszanie:
Zraszamy liście systematycznie przez cały rok. Zabieg wykonujemy rano.
Przesadzanie:
Mode rośliny przesadzamy co roku, starsze co 3-4 lata. Pamiętajmy o wymianie górnej warstwy gleby w donicy, szczególnie, gdy okaże się zbyt zbita ,lub pojawią się na liściach plamy sygnalizujące nadmiar wapnia (Link do błędy w nawożeniu)
Inne zabiegi:
Wilgotną ściereczką usuwamy kurz, który osadził się na liściach. Bezwzględnie unikamy nabłyszczania liści.

Problemy często napotykane przy hodowli:
  • - przesuszenie lub przelanie podłoża skutkuje żółknięciem liści. W przelanym podłożu mogą pojawić się ziemiórki,
  • - zbyt wysoka temperatura i suche powietrze powoduje zasychanie czubków liści . Brązowe końcówki liści należy obciąć, pozostawiając 2-3 mm pasek zaschniętego miejsca .Całkiem uschnięte liście usuwamy nożyczkami lub sekatorem,
  • - stopniowe odbarwianie roślin żółknięcie i opadanie liści, może być spowodowane przez wełnowce,
  • - żółte plamki na liściach mogą wystąpić na skutek żerowania przędziorków (zbyt suche powietrze) lub wciornastków. Przyczyną takich objawów może być także niedostateczna ilość światła.